Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Μία μέρα γυμναστική Η 4η Πανελλήνια Ημέρα  Σχολικού Αθλητισμού, για το σχολικό έτος 2017-2018 πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017.

Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες που έγιναν στο γυμναστήριο του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με το γυμνάσιο Καστριτσίου με κεντρικό σύνθημα: «ΑΘΛΟΥΜΑΙ - ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ».

Στόχος είναι η άθληση πρωτίστως να αποτελεί μια ευχάριστη δραστηριότητα, με απώτερο σκοπό τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης, την υιοθέτηση ενός υγιεινού τρόπου ζωής  αλλά και την κοινωνικοποίηση των μαθητών μας.

Για την ημέρα αυτή φρόντισαν ιδιαίτερα οι γυμναστές μας Αδαμοπούλου Σύρμω και Βαρβαρέσος Ανδρέας που ευχαριστούμε.