Εξέγερση του Πολυτεχνείου

Η συγκέντρωση στο χώρο του Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου γιορτάσαμε στο σχολείο μας την εξέγερση του Πολυτεχνείου που ξεκίνησε 14 Νοεμβρίου 1973 με κατάληψη του ιδρύματος από φοιτητές και σπουδαστές καταλήγοντας σε αιματοχυσία το πρωί της 17ης Νοεμβρίου, ύστερα από μια σειρά γεγονότων αρχής γενομένης με την είσοδο άρματος μάχης στο χώρο του Μετσόβιου Πολυτεχνείου Αθηνών και την επαναφορά σε ισχύ του σχετικού στρατιωτικού νόμου που απαγόρευε τις συγκεντρώσεις και την κυκλοφορία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Στο τέλος της μικρής γιορτής μας οι μαθητές κεράστηκαν με αναψυκτικά και γλυκίσματα που παρασκευάστηκαν στο σχολείο από το εργαστήριο αυτόνομης διαβίωσης.

Μαθητικές Εκλογές

Την Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι μαθητικές εκλογές. Συντονίστρια των εκλογών αυτών ήταν η κα Σαρράκη Μαρία που ετοίμασε και τα ψηφοδέλτια.

Επειδή ήταν δύσκολο να διαβάσουμε τα ονόματα των υποψηφίων, τα ψηφοδέλτια περιλάμβαναν και φωτογραφίες τους.

Στην αρχή έγινε μία παρουσίαση των μαθητών που θέλανε να εκπροσωπήσουν τους συμαθητές τους. Τα συνθήματα που ακούσθηκαν ήταν πολλά και διάφορα ξεκινώντας από τα γνωστά και δοκιμασμένα, που πάντα όμως έχουν απήχηση όπως "Περισσότερες Εκδρομές",  φτάνοντας μέχρι τα πιο δυναμικά .

Στην συνέχεια οι μαθητές πήγαν στις αίθουσες από όπου πέρναγε η κάλπη και έριχναν μέσα την ψήφο τους .

Στο τέλος σε κοινή θέα στον χώρο της προσευχής έγινε καταμέτρηση των ψήφων μέσα σ' επιδοκιμασίες.
Αυτοί που συγκέντρωσαν τις περισσότερες ψήφους ήταν οι:

• Χρήστος
  • Κώστας
  • Ζώης
  • Αμαλία
  • Ντίνος

Την Δευτέρα 5 Νοεμβρίου, οι μαθητές αυτοί που είναι και μέλη του πενταμελούς θα συγκροτηθούν σε σώμα.

Γιορτή του Αθλητισμού

Με το σύνθημα «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ» γιορτάσαμε σήμερα 10 Οκτωβρίου την ημέρα του αθλητισμού στο Πανεπιστημιακό γυμναστήριο.

Όπως τονίσθηκε και στην εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας:

Α. Κεντρικός στόχος είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για την συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις.

Β. Ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης που θα οδηγήσει στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα, που αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.

Εμείς πάντως παίξαμε και το διασκεδάσαμε.

Αγιασμός σχολ. έτους 2018-2019

Την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός στο ΕΕΕΕΚ Αχαΐας, για το σχολ. έτος 2018-2019.
Για πρώτη φορά η ημέρα αυτή βρήκε το 80% των εκπαιδευτικών στις θέσεις τους όπως είπε ο Δ/ντης κος Ψαρράς Σπύρος. Από την Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου ξεκινάει το 5ωρο καθημερινό πρόγραμμα που θα γίνει 6ωρο με την πλήρη στελέχωσή του.

Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στις μεταφορές των μαθητών μας που κανένας δεν γνωρίζει πότε θα ξεκινήσουν. Μια προσωρινή λύση κατάφεραν να δώσουν λιγοστοί γονείς που με τα δικά τους μέσα έφεραν τα παιδιά στο σχολείο.

Γιορτή Τέλους

Την Παρασκευή 15 Ιουνίου 2018 έγινε η γιορτή λήξης του σχολ. έτους 2017-2018.
Σ' αυτή διασκεδάσαμε με το σαλτιπάγκο, και παιχνίδια που έγιναν απ' όλο το σχολείο με την βοήθεια των εκπαιδευτικών της φυσικής αγωγής Ανδρέα Βαρβαρέσο, Σύμη Αδαμοπούλου και  Βιβή Τσομπόλη.
Φυσικά στο τέλος κεραστήκαμε από το εργαστήριο αυτόνομης διαβίωσης και πήραμε ένα μικρό δωράκι για τις καλοκαιρινές μας διακοπές.

Περίπατος στο Πάρκο

Οι εκδρομές τελειώνουν. Το καλοκαίρι μπήκε, και όλοι αναζητούν σκιές που υπάρχουν άφθονες στο πάρκο της Εγλυκάδας που επισκεφθήκαμε σήμερα.

Αντιμετώπιση πυρκαγιάς

Την Πέμπτη 31/5/2018 έγινε στο σχολείο μας επίδειξη πυροσβεστικών μέσων όπως πυροσβεστικών φωλιών, διακοπτών και πυροσβεστήρων  από τον εκπρόσωπο της πυροσβεστικής υπηρεσίας κο Κυρίτση. Μάλιστα στον εξωτερικό χώρο του σχολείου, εκπαιδευτικοί, Ε.Ε.Π,  Ε.Β.Π αλλά και μαθητές έκαναν χρήση πυροσβεστήρα ξηράς κόνεως για την κατάσβεση φωτιάς που είχαμε ανάψει για τον σκοπό αυτό.

Η ιδέα προέρχεται από την κοινωνική υπηρεσία του σχολείου και συγκεκριμένα από την κα Φωτοπούλου Χαρίκλεια που με την βοήθεια της κας Ανδριοπούλου Θεοδώρας, στα πλαίσια της διδασκαλίας σε μικροομάδα μαθητών, κάλεσαν την πυροσβεστική υπηρεσία και φρόντισαν για την σωστή προετοιμασία της δράσης αυτής.

Συνημμένα:
Κατέβασε το αχείο (fire.pdf)fire.pdf[Τμήμα Μνημονίου Ενεργειών για την κατάσβεση πυρκαγιάς]1500 Kb

Εκδρομή - Εκκλησιασμός

Την Παρασκευή 25 Μαΐου πραγματοποιήθηκε εκκλησιασμός και στην συνέχεια εκδρομή στην κοντινή αθλητική εγκατάσταση.