Επίσκεψη στον Δήμαρχο

Την Τρίτη 28 Νοεμβρίου η ομάδα FreeMobility του σχολείου μας επισκέφθηκε τον Δήμαρχο Πατρέων Κο Πελετίδη με σκοπό να τον ενημερώσει για τα σοβαρά προβλήματα μετακίνησης που αντιμετωπίζουν τα Α.μ.Ε.Α με τα δημόσια μέσα μεταφοράς στην πόλη μας.

Εκκλησιασμός

Έγινε εκκλησιασμός του σχολείου μας στον Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέα που είναι ο μεγαλύτερος ναός των Βαλκανίων και ένας από τους μεγαλύτερους της Ευρώπης.

Στην συνέχεια, σε παραλιακό εμπορικό κέντρο που στεγάζει τα Odeon Cinemas, και σε αίθουσα που δόθηκε αποκλειστικά για τις ανάγκες το σχολείου μας, παρακολουθήσαμε ένα έργο κινουμένων σχεδίων της Warner Bros σχετικά με τα συναισθήματα και τις αναμνήσεις.

Επειδή το cinema στεγάζεται στον όροφο του εμπορικού κέντρου, πολλά από τα παιδιά μας, για πρώτη φορά χρησιμοποίησαν, ασανσέρ και κυλιόμενες σκάλες για να φτάσουν ως εκεί, πράγμα που τους ενθουσίασε.

H επίσκεψη μας στο αεροδρόμιο της Πολεμικής Αεροπορίας

Tο σχολείο μας, προσφέρει εμπειρίες, γιατί μόνο σαν εμπειρία μπορούμε να δούμε την επίσκεψη μας στον Άραξο. Αυτό οφείλεται στην φιλοξενία του διοικητή και του προσωπικού του αεροδρομίου που ευχαριστούμε πάρα πολύ.

Φτάσαμε στην περιοχή των εγκαταστάσεων κατά τις 9 το πρωί μίας ηλιόλουστης μέρας, με τα μεταφορικά μέσα που το σχολείο μας είχε παραχωρήσει δωρεάν για τον σκοπό αυτό.

Εκεί μας περίμεναν οι άνδρες και ο διοικητής της μονάδας. Στην αρχή μας οδήγησαν στον εντυπωσιακό εξομειωτή πτήσης (flight simulator) που περιλάμβανε ένα σύνολο από υπολογιστές και αντίγραφο του cockpit ενός F16 της αεροπορίας. Στον εξομειωτή πτήσης ασκούνται οι πιλότοι μας με σκοπό ν' αποφύγουν τα λάθη όταν πετάξουν με τον συγκεκριμένο τύπο αεροσκάφους.
Μας έδωσαν  ευγενικά την ευκαιρία να τον χρησιμοποιήσουμε και εμείς. Μάλιστα ο Οδυσσέας, ο πρώτος που το χρησιμοποίησε έφυγε κατενθουσιασμένος δηλώνοντας ότι και αυτός κάποτε θα γίνει πιλότος.

Στην συνέχεια μεταφερθήκαμε σε μία αίθουσα προβολής που παρακολουθήσαμε video από πτήσεις, εγκλωβισμούς και αναχαιτήσεις εχθρικών αεροσκαφών. Στο τέλος ο διοικητής έβγαλε μια selfie με όλη την ομάδα, και απάντησε σε κάθε ερώτηση που του έγινε. Ακολούθησε το μουσείο με μια γεύση από την ιστορία της μονάδας που ξεκινάει με τα Spitfire του Β' Παγκοσμίου και φτάνει στα σύγχρονα F16.

Στο διάδρομο προσγείωσης των αεροσκαφών συναντήσαμε πιλότους που επέστρεφαν από άσκηση στην Βόρειο Ελλάδα και βγάλαμε φωτογραφίες μ' ένα από τα αεροπλάνα τους.

Η επίσκεψη μας τελείωσε με μία επίδειξη των ικανοτήτων των σκύλων που φυλάνε το αεροδρόμιο κάτω από το άγρυπνο βλέμμα των εκπαιδευτών τους.

Για να θυμόμαστε την ημέρα αυτή έγινε ανταλλαγή αναμνηστικών μεταξύ της μονάδας και του σχολείου.

Δράση του ΚΠΕ Κλειτορίας-Ακράτας στο σχολείο μας

Την Τρίτη 14 Νοεμβρίου 2017, επισκέφθηκε το σχολείο μας η παιδαγωγική ομάδα του ΚΠΕ Κλειτορίας-Ακράτας, όπου υλοποίησε περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα «Ανακύκλωση - Κομποστοποίηση».

Το πρόγραμμα είχε ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών στην αναγκαιότητα της ανακύκλωσης και την μετατροπή «άχρηστων υλικών» σε χρήσιμα. Οι μαθητές συμμετείχαν σε βιωματικά παιγνίδια και δράσεις, σε κατασκευές και παρακολούθησαν διαφάνειες όπου συμμετείχαν ενεργά. Το πρόγραμμα παρακολούθησαν 19 μαθητές και 6 εκπαιδευτικοί.

Σταματελάτου Αικατερίνη

H γιορτή του Πολυτεχνείου

Με αφορμή την επέτειο της 17 Νοέμβρη διοργανώσαμε μία εκδήλωση με τα παιδιά, που μας έδωσε την ευκαιρία να βιώσουμε την εποχή εκείνη, μια εποχή που οι φοιτητές ξεσηκώθηκαν ενάντια στην χούντα των συνταγματαρχών.

Η θεατρική παράσταση που παρουσίασαν οι μαθητές, με φόντο τα έργα ζωγραφικής τους, ντύθηκε με τα τραγούδια της χορωδίας και με φωτογραφίες που απεικόνιζαν τις ιδιαίτερες εκείνες στιγμές.

Διαφορετικό τόνο έδωσε ο Διονύσης μαθητής της Α' τάξης που καταχειροκροτήθηκε από όλο το σχολείο.

Ευρηματική ήταν η κατάθεση ενός λουλουδιού σε μνήμη των φοιτητών που πρωταγωνίστησαν στα γενονότα αυτά, και έδωσαν την ζωή τους για το ιδανικό της ελευθερίας.

Η εκδήλωση έκλεισε με το κέρασμα αναψυκτικών και γλυκών που έφτιαξαν τα ίδια τα παιδιά, στα πλαίσια της αυτόνομης διαβίωσης.

Παρέλαση 28η Οκτωβρίου

Για πρώτη φορά φέτος (σχολ. έτος: 2017-2018) το σχολείο μας συμμετείχε στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.

Η παράταξη έγινε στην συμβολή των οδών Καρόλου και Αγίου Ανδρέου κατά τις 11.30  όπου βγήκαν και κάποιες αναμνηστικές φωτογραφίες. Η παρέλαση τελείωσε στις 12:30 περίπου στον περίβολο του ιερού ναού του Αγίου Ανδρέα.

Δέκα μαθητές με ισάριθμους συνοδούς-εκπαιδευτικούς παρέλασαν με άψογο τρόπο κάτω από τις οδηγίες των καθηγητών φυσικής αγωγής, κερδίζοντας τα χειροκροτήματα των παρισταμένων.

Εορτασμός 28η Οκτωβρίου

Εορτάσθηκε με κάθε λαμπρότητα η επέτειος της 28η Οκτωβρίου στις εγκαταστάσεις του ΕΕΕΕΚ Αχαΐας. Καλεσμένοι ήταν οι συγγενείς και φίλοι των μαθητών, που μας έδωσαν χαρά με την παρουσία τους.

Τον πρώτο λόγο στην γιορτή τον είχαν οι καθηγήτριες μουσικής, που παρά τις αντιξοότητες που αντιμετώπισαν εξ' αιτίας μίας ασθένειας, ανταποκρίθηκαν πολύ καλά στο ρόλο τους.

H ωραία μέρα έκλεισε μ' αναψυκτικά που περίμεναν τους φιλοξενούμενους για να τους δροσίσουν.

Μια εκδρομή στην πλάζ

Ημέρα ηλιόλουστη και φατσούλες χαρούμενες από την εκδρομή που έγινε στην Πλάζ. Όλοι διασκεδάσαμε και γεμίσαμε τις "μπαταρίες" μας.

Ο Δήμος Πατρέων διέθεσε όλα τα υλικά που χρειαζόμαστε για να ζωγραφίσουμε. "Ο βυθός" ήταν το θέμα που έβαλε η καθηγήτρια αισθητικής αγωγής κα Βασίλα Μάγδα και το αποτέλεσμα που ήταν πολύ όμορφο θα κοσμήσει τους χώρους του σχολείου μας.