8η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 24 Σεπτεμβρίου 2021, καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αχαΐας οργάνωσε και υλοποίησε μια σειρά αθλητικών δραστηριοτήτων  και εκδηλώσεων με κοινό σύνθημα: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Οι δράσεις/δραστηριότητες και εκδηλώσεις αυτές (π.χ. τρέξιμο, περπάτημα κ.ά.), έγιναν αποκλειστικά την 3η και 4η ώρα του ωρολογίου προγράμματος, με τη συμμετοχή όλων ανεξαιρέτως των μαθητών και μαθητριών μας.

Η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας, η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων,  αποτέλεσαν τους υπό έμφαση στόχους του εν λόγω εορτασμού.

Την γιορτή αυτή οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής: κος Παναγιώτης Κοτοπούλης, κος Ανδρέας Βαρβαρέσος και η κα Αγορίτσα, ενώ για την υλοποίηση της φρόντισαν όλοι οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας.