Στην ενότητα αυτή περιλαμβάνονται ενδεικτικά αποσπάσματα κάποιων μαθημάτων, οδηγίες, σύνδεσμοι και εγκύκλιοι  της περιόδου της κρίσης του κορωνοϊού.

Τα μαθήματα ασύγχρονης εξ' αποστάσεως εκπαίδευσης που ανέπτυξαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, μπορείτε να τα βρείτε ολοκληρωμένα, στις πλατφόρμες του e-class, e-me, moodle, google classroom και padlet.

Η σύγχρονη εξ' αποστάσεως εκπαίδευση έγινε με την πλατφόρμα cisco webex meetings.

Πρόσκληση σε τηλεδιάσκεψη για τον κορωνοΐό

Επισυνάπτεται η πρόσκληση σε τηλεδιάσκεψη της περιφερειακής ένωσης δήμων και κοινοτήτων Δυτικής Ελλάδας για την Πέμπτη18 Ιουνίου 2021 και ώρα 11:30

Κατέβασε το αχείο (tele_im.PDF)tele_im.PDF[Πρόσκληση σε τηλεδιάσκεψη]67 Kb

Μέτρα κατά της διασποράς του κορωνοϊού

Επισυνάπτεται η 66η Εγκύκλιος του ΥΠΕΣ που αφορά τα "Μέτρα και ρυθμίσεις στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού"

Συνημμένα:
Κατέβασε το αχείο (egiklios.PDF)egiklios.PDF[66η Εγκύκλιος ΥΠΕΣ κατά του κορωνοϊού]1107 Kb

Έκτακτα μέτρα προστασίας κατά του κορωνοϊού

Έκτακτα μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 στο σύνολο της Επικράτειας, για το διάστημα από το Σάββατο, 9 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 06:00 έως και τη Δευτέρα, 25 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 06:00.

Τα μέτρα αυτά δημοσιεύθηκαν στο επισυναπτόμενο ΦΕΚ.

Κατέβασε το αχείο (fek4674.pdf)fek4674.pdf[Εκτακτα μέτρα προστασίας]1625 Kb

Σύγχρονη εξ' αποστάσεως εκπαίδευση

Επισυνάπτεται το ΦΕΚ 4188/τ β'/10.09.2021 με την απόφαση για την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση.

Συνημμένα:
Κατέβασε το αχείο (Sixroni.pdf)Sixroni.pdf[ΦΕΚ για την εξ' αποστάσεως 2021-2022]162 Kb

Εμβολιασμός παιδιών και εφήβων

"Δεν υπάρχει σημαντικότερο μέτρο προστασίας στο σχολείο από το ίδιο το εμβόλιο" αναφέρει το υπουργείο Παιδείας.

Στην θέση https://emvolio.gov.gr/neoi μπορείς να δεις συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις από την Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών σχετικά με τον εμβολιασμό παιδιών και εφήβων.

Καρτέλες μνήμης μ' έργα και εικόνες του σχολείου

Την ίδια εφαρμογή σε μεγαλύτερο μέγεθος μπορείς να την βρεις και στην θέση https://learningapps.org/view12096357

Σκοπός είναι να εξασκήσεις την μνήμη σου και να μάθεις πιο καλά τον χειρισμό του ποντικού ταιριάζοντας τις όμοιες κάρτες, πατώντας διαδοχικά την μία μετά την άλλη. Αν βρεις τις όμοιες τότε αυτές εξαφανίζονται, σε διαφορετική περίπτωση επανέρχονται στην προηγούμενη κατάσταση.

Οι εικόνες που χρησιμοποιήθηκαν προέρχονται από την ζωή στο σχολείο.

Οδηγίες ΕΟΔΥ κατά της διασποράς λοίμωξης από τον κορονοϊό στις σχολικές μονάδες

Από τον ΕΟΔΥ προβλέπονται οδηγίες ατομικής υγιεινής και οδηγίες καθαρισμού και απολύμανσης.

Μερικές από αυτές είναι και οι παρακάτω:

• Παραμονή κατ’οίκον και αποχή από την παρακολούθηση μαθημάτων ή την εργασία οποιουδήποτε ατόμου εμφανίζει συμπτώματα λοίμωξης αναπνευστικού.
  • Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο, απόρριψη του χρησιμοποιημένου χαρτομάντηλου στους κάδους απορριμάτων και επιμελές πλύσιμο των χεριών.
  • Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό και επιμελές πλύσιμο των χεριών με υγρό σαπούνι και νερό, για τουλάχιστον 20’’,πριν τη λήψη τροφής και μετά την επίσκεψη στην τουαλέτα, και προσεκτικό στέγνωμα χεριών με χάρτινες χειροπετσέτες μιας χρήσης και απόρριψή τους στους κάδους απορριμάτων.
  • Εναλλακτικά του πλυσίματος χεριών, μπορεί να εφαρμοστεί καλό τρίψιμο των χεριών με αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη. Το μπουκάλι με το αλκοολούχο διάλυμα να βρίσκεται κοντά στην έξοδο της αίθουσας διδασκαλίας και να χρησιμοποιείται υπό την εποπτεία του εκπαιδευτικού της τάξης

Πηγή : Υπουργείο Παιδείας

Συνημμένα:
Access this URL (https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/2020/02/odigies-prolipsis-stis-scholikes-monades.pdf)odigies-prolipsis-stis-scholikes-monades.pdf[Οδηγίες προς σχολικές μονάδες]0.1 Kb

Ενημέρωση για την σταδιακή επαναλειτουργία των εκπαιδευτικών δομών

Σύμφωνα με την ενημέρωση τις 29/04/2020 του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων:

Για τα ειδικά σχολεία παρατείνεται η αναστολή λειτουργίας.

Σε όσα σχολεία λειτουργήσουν:

• Θα υπάρχουν αντισηπτικά, θα γίνεται φυσικός εξαερισμός. Προβλέπεται καθαρισμός 2 φορές την ημέρα.
  • Θα προβλεφθούν διαφορετικά διαλείμματα για τους μαθητές.
  • Θα απαγορεύεται η λειτουργία των κυλικείων.
  • Θα είναι προαιρετική η χρήση μάσκας στην τάξη και στα μέσα μεταφοράς μαθητών.
  • Προ της έναρξης, θα σταλούν στους Διευθυντές των σχολείων οδηγίες του ΕΟΔΥ και του Υπουργείου, οι οποίες θα γνωστοποιηθούν σε εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς, σχετικά με αναγκαία μέτρα προστασίας.

Πηγή: ΥΠΟΥΡΓΕΙO ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ - Κορωνοϊός Κεντρική