Γιορτή του Πολυτεχνείου

Με αφορμή την επέτειο της 17 Νοέμβρη διοργανώσαμε μία εκδήλωση με τα παιδιά, που μας έδωσε την ευκαιρία να βιώσουμε την εποχή εκείνη, μια εποχή που οι φοιτητές ξεσηκώθηκαν ενάντια στην χούντα των συνταγματαρχών.

Η θεατρική παράσταση που παρουσίασαν οι μαθητές, με φόντο τα έργα ζωγραφικής τους, ντύθηκε με τα τραγούδια της χορωδίας και με φωτογραφίες που απεικόνιζαν τις ιδιαίτερες εκείνες στιγμές.

Διαφορετικό τόνο έδωσε ο Διονύσης μαθητής της Α' τάξης που καταχειροκροτήθηκε από όλο το σχολείο.

Ευρηματική ήταν η κατάθεση ενός λουλουδιού σε μνήμη των φοιτητών που πρωταγωνίστησαν στα γενονότα αυτά, και έδωσαν την ζωή τους για το ιδανικό της ελευθερίας.

Η εκδήλωση έκλεισε με το κέρασμα αναψυκτικών και γλυκών που έφτιαξαν τα ίδια τα παιδιά, στα πλαίσια της αυτόνομης διαβίωσης.

Συγκίνησαν τους πάντες οι μαθητές του ΕΕΕΕΚ Αχαΐας

Την Δευτέρα 30 Οκτωβρίου 2017 η εφημερίδα της Πάτρας "Η ΓΝΩΜΗ" αναφέρθηκε με τα παρακάτω κολακευτικά σχόλια για την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου:

"Το θερμό και παρατεταμένο χειροκρότημα απέσπασαν οι μαθητές του Ειδικού Εργαστηρίου Επαγγελματικής Κατάρτισης Ν. Αχαΐας, παιδιά με αναπηρία, τα οποία συμμετείχαν στην προχθεσινή παρέλαση τιμώντας την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.
Τα παιδιά μαζί με τους εκπαιδευτές τους κρατούσαν με υπερηφάνεια την γαλανόλευκη σημαία και έστελναν το δικό τους μήνυμα για την αξία της διαφορετικότητας αλλά και την δύναμη της θέλησης σκορπώντας ρίγη συγκίνησης σε όλους.
Χαρακτηριστικό ήταν ότι την ώρα που έφθασαν μπροστά από την εξέδρα των επισήμων οι πάντες σηκώθηκαν όρθιοι και χειροκρότησαν δυνατά τα παιδιά αυτά, ενώ οι πολίτες που παρακολουθούσαν τους φώναζαν "μπράβο"".

Η ΓΝΩΜΗ για την παρέλασης

(Ευχαριστίες οφείλουμε στην εκπαιδευτικό κα Ρόζα Κολάνγγελου που παραχώρησε την εφημερίδα για τις ανάγκες της ανάρτησης αυτής.)

Εκλογές για την ανάδειξη υποδιευθυντών

Στις 09 Νοεμβρίου 2017 έγιναν εκλογές για την ανάδειξη υποδιευθυντών/τριών από τις 1:15 ως 1:45. Με πολύ μικρή διαφορά σε ψήφους αναδείχθηκαν ή η κα Κολάνγγελου Ρόζα και η κα Κολλιοπούλου Γεωργία.

Εικόνα από τις εκλογές

Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου

Για πρώτη φορά φέτος (σχολ. έτος: 2017-2018) το σχολείο μας συμμετείχε στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.

Η παράταξη έγινε στην συμβολή των οδών Καρόλου και Αγίου Ανδρέου κατά τις 11.30  όπου βγήκαν και κάποιες αναμνηστικές φωτογραφίες. Η παρέλαση τελείωσε στις 12:30 περίπου στον περίβολο του ιερού ναού του Αγίου Ανδρέα.

Δέκα μαθητές με ισάριθμους συνοδούς-εκπαιδευτικούς παρέλασαν με άψογο τρόπο κάτω από τις οδηγίες των καθηγητών φυσικής αγωγής, κερδίζοντας τα χειροκροτήματα των παρισταμένων.

Εορτασμός της 28η Οκτωβρίου

Εορτάσθηκε με κάθε λαμπρότητα η επέτειος της 28η Οκτωβρίου στις εγκαταστάσεις του ΕΕΕΕΚ Αχαΐας. Καλεσμένοι ήταν οι συγγενείς και φίλοι των μαθητών, που μας έδωσαν χαρά με την παρουσία τους.

Τον πρώτο λόγο στην γιορτή τον είχαν οι καθηγήτριες μουσικής, που παρά τις αντιξοότητες που αντιμετώπισαν εξ' αιτίας μίας ασθένειας, ανταποκρίθηκαν πολύ καλά στο ρόλο τους.

H ωραία μέρα έκλεισε μ' αναψυκτικά που περίμεναν τους φιλοξενούμενους για να τους δροσίσουν.

Πρόσθετες Πληροφορίες