Ένας νέος ιστότοπος για το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αχαΐας

Ο ιστότοπος αυτός αντικαθίσταται από ένα νεότερο, ασφαλή και συμβατό με GDPR ιστότοπο, που βρίσκεται στην θέση https://eeek-new.ach.sch.gr.

Δεν θα  ενημερώνεται πλέον από σήμερα 28 Μαρτίου 2022, αλλά θα συνεχίσει την λειτουργία του μόνο για αρχειακούς λόγους.

- // -

Δυσλειτουργία του ιστοτόπου

Μετά από αστοχία υλικού όπως μας πληροφορησε το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο ο ιστότοπος του

Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αχαΐας, όπως και ιστότοποι άλλων σχολείων, τέθηκαν εκτός λειτουργίας τουλάχιστον από τις 18 Μαρτίου 2022.

Μετά την επαναλειτουργία του την Παρασκευή 25 Μαρτίου 2022 παρατηρήθηκαν ελλείψεις σε κάποιες εικόνες οι οποίες συνόδευαν κυρίως, άρθρα που δημοσιεύθηκαν το νέο έτος.

Καταβλήθηκε επιτυχημένη προσπάθεια, για την αποκατάστασή τους.

Ακολουθεί απόσπασμα από το e-mail του ΠΣΔ που εξηγεί τους λόγους της μη λειτουργίας του.

Ηλεκτρονική ψηφοφορία για την εικονική μας επιχείρηση!

Οι μαθητές του ΕEEEK Αχαΐας σας προσκαλούν να ψηφίσετε το βίντεο της μαθητικής επιχείρησης Labadu στο διαγωνισμό μαθητικής επιχειρηματικότητας της Junior Achievement Greece.

Xειροποίητα, κατασκευασμένα από φυσικά υλικά, με ζωντανά χρώματα, μοναδικά μοτίβα και εκπληκτικά σχέδια αναμνηστικά. Οι μαθητές του σχολείου μας εκφράστηκαν δημιουργώντας αυτές τις υπέροχες δημιουργίες, οι οποίες είναι διαθέσιμες από τις σελίδες των μέσων κοινωνικής δικτύωσης της επιχείρησής μας.

Οδηγίες

- Πατήστε τον σύνδεσμο https://jagreece.org/promovoting Οι ομάδες εμφανίζονται κατά αλφαβητική σειρά με βάση την ονομασία της επιχείρησης

-Επιλέξτε Labadu και στο τέλος της σελίδας επιλέγετε ΨΗΦΙΣΤΕ

Ευχαριστούμε πολύ

Τσικνοπέμπτη στο ΕΕΕΕΚ Αχαΐας

“Απόκριες!!! Ώρα για γαλακτομπούρεκο!!!!!

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Αυτόνομης Διαβίωσης, οι εκπαιδευτικοί κ. Πανοσιάν Αλεξάνδρα και κ. Χρυσοχοϊδου Σοφία μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων (Α1,Α2,Α3 και Α7) έφτιαξαν σήμερα ένα λαχταριστό γαλακτομπούρεκο. Η δύσκολη εκτέλεση δεν στάθηκε εμπόδιο για τα παιδιά μας και η προσπάθειά τους ανταμείφθηκε από το λαχταριστό αποτέλεσμα. Το άψογο ψήσιμο, η τέλεια κρέμα και το ιδανικό σιρόπιασμα απογείωσαν τη γεύση του γαλακτομπούρεκου!!!

Με την ευχή όλων μας και του χρόνου να έχουμε υγεία και να επαναλάβουμε το γλυκό αυτό εγχείρημα!!!

Καλές Απόκριες σε όλους με πολλή….πολλή αγάπη!!!!! “

Οι εκπαιδευτικοί της αυτόνομης διαβίωσης

Μετά το απολαυστικό γαλακτομπούρεκο που έφαγαν όλα τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί, στο τέλος των μαθημάτων, στήθηκε ένας αυθόρμητος τρελός χορός που συμμετείχε όλη η σχολική κοινότητα.

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας

Επισυνάπτεται ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας του Σχολείου που επιδιώκει να εξασφαλίσει τις προϋποθέσεις και τις συνθήκες που
είναι απαραίτητες για την ομαλή λειτουργία του σχολείου και την διασφάλιση της ασφάλειας και της κατάλληλης εκπαίδευσης, ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε μαθητή.

Συνημμένα:
Κατέβασε το αχείο (leitourg.pdf)leitourg.pdf[Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας ΕΕΕΕΚ Αχαΐας 2021-2022]4390 Kb

“Labadu” by EEEEK Αχαΐας!

Σήμερα οι εκπαιδευτικοί του προγράμματος , οι μαθητές που συμμετέχουν , καθώς και η υποδιευθύντρια του Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αχαΐας κυρία Ρόζα Κολανγγέλου, είχαμε μια υπέροχη εμπειρία με τον κο Ιωάννη Σωτηρόπουλο ,τον inspirational mentor της εικονικής μας επιχείρησης ,ο οποίος φροντίζει συνεχώς να μας παρέχει στήριξη όλο αυτό το διάστημα.

Ο κος Σωτηρόπουλος μας υποδέχθηκε με χαρά στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου Moxy και είχαμε την ευκαιρία να κουβεντιάσουμε και να μάθουμε για την επιχειρηματικότητα. Στη συνέχεια, οι μαθητές παρουσίασαν την εικονική επιχείρηση τους "Labadu" , δειγματίζοντας παράλληλα τα προϊόντα από κάθε μια από τις συλλογές τους.

Οι μαθητές έφυγαν ενθουσιασμένοι και ακόμα περισσότερο κινητοποιημένοι για την συνέχεια.

Θα θέλαμε ακόμη μια φορά να εκφράσουμε την ευγνωμοσύνη μας, τόσο για τη διοργάνωση, όσο και συγκεκριμένα για τον κο Σωτηρόπουλο. Ελπίζουμε η χαρά και η ευγνωμοσύνη μας, να μπορεί να αποτυπωθεί μέσα από τις φωτογραφίες μας.

Πρόσθετες Πληροφορίες