Συνάντηση φορέων για την επίλυση του κτιριακού

προσκεκλημένοι

Το ΕΕΕΕΚ Αχαΐας κάνει χρήση κάποιων χώρων που ανήκουν στο Εθνικό Ίδρυμα Κωφών (φορέας που εποπτεύεται από το υπουργείο Εργασίας). Οι χώροι αυτοί δεν επαρκούν πλέον, για να καλύψουν τις ανάγκες των μαθητών μας.
Για την επίλυση του προβλήματος, μετά από πρόσκληση του Δ/ντη της σχολικής μονάδας, συναντήθηκαν εκπρόσωποι φορέων που μπορούν να βοηθήσουν στην επίλυση του θέματος αυτού, μεταξύ των οποίων και ο
 Δ/ντης Β'θμιας Εκπ/σης του Νομού Αχαΐας,  ο αντιδήμαρχος παιδείας,  ο οργανωτικός γραμματέας της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρία (ΕΣΑμεΑ), εκπρόσωπος της ΠΟΣΓΚΑμεΑ, ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων, ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου κλπ.

Στην συνάντηση αυτή τέθηκε ο μακροχρόνιος στόχος που είναι η απόκτηση ιδιόκτητων εγκαταστάσεων που θα καλύπτουν τις ανάγκες των μαθητών μας, αλλά και στόχοι με βραχυχρόνιο ορίζοντα.

Ευχή όλων μας είναι να κλείσει το ζήτημα αυτό γρήγορα και αποτελεσματικά.