Επίσκεψη στην πλαζ

Στις 12 Απριλίου 2016 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη μαθητών/τριών στην κινητή Έκθεση "Μάθε, Νιώσε, Δράσε ! Μαζί για θάλασσες χωρίς σκουπίδια" για τα θαλάσσια  απορρίμματα  που συστάθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος MARLISCO στο «Πάρκο Εκπαιδευτικών Δράσεων» του Δήμου Πάτρας στην Πλάζ.

Στην επίσκεψη συμμετείχαν 17 μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Α3, Γ2 και Γ4. οι οποίοι συμμετέχουν στα προγράμματα ΠΕ. :

• Μαθαίνω από τη φύση-φροντίζω τη φύση (αναλαμβάνει Νικολέ Σ., συμμετέχει Παπανικολάου Μ.)
  • Τίποτα δεν πετώ ανακυκλώνω (αναλαμβάνει Κολλιοπούλου Γ., συμμετέχουν Σταματελέτου Κ., Χρόνη Ι.)
  • Κάνε το καλό και ... ΜΗΝ τα ρίχνεις στο γιαλό (αναλαμβάνουν Παπανικολάου Μ., Γερούκη Α., συμμετέχει Νικολάου Δ.)

Τους μαθητές συνόδευσαν και οι : Μαμάτσια Μ. ΠΕ25, Τζίφα Ν. ΠΕ28, Ξένος Δ. ΠΕ26, Διαμαντοπούλου Κ. ΠΕ29.

Στην επίσκεψη αυτή περιηγηθήκαμε στην έκθεση και πραγματοποιήσαμε επιλεγμένες δραστηριότητες από το το σχετικό εκπαιδευτικό υλικό «Μάθε Νιώσε Δράσε ! Μαζί για Θάλασσες Χωρίς Σκουπίδια». Στη συνέχεια ασχοληθήκαμε με ντεκουπάζ σε πέτρες της θάλασσας και κεραμίδια. Καθώς και συλλογή σκουπιδιών από την παραλία.