ΚΠΕ Μεσολογγίου

Την Τρίτη 1 Μαρτίου 2016 επισκέφθηκαν το ΚΠΕ Μεσολογγίου
6 μαθητές και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί  της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας " Κάνε το καλό και ... ΜΗΝ τα ρίχνεις στο γιαλό ".
Η ομάδα πραγματοποίησε το μονοήμερο εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Αλυκές Μεσολογγίου" μαζί με τις περιβαλλοντικές ομάδες από το ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Πάτρας! Το πρόγραμμα περιελάμβανε προβολή παρουσίασης -ενημέρωση - συζήτηση-δραστηριότητες, στην αίθουσα συνεδριάσεων, στη συνέχεια μετάβαση στο πεδίο και περιήγηση-ξενάγηση στο χώρο των αλυκών.

Ευχαριστούμε θερμά τα μέλη της παιδαγωγικής ομάδας του ΚΠΕ για την οργάνωση του εκπαιδευτικού προγράμματος.
Την εταιρεία Γέφυρα ΑΕ που υποστήριξε την προσπάθεια μας αυτή με την παροχή δωρεάν διέλευσης της Γέφυρας Ρίου - Αντιρρίου «Χαρίλαος Τρικούπης».
Τους οδηγούς μας κο Μουνδρίτσα και κοΤσιρώνη.
Τις συναδέλφους  που δέχθηκαν την πρόταση μας να συνοδεύσουν,  Τζίφα Νικολίτσα που με τις εξειδικευμένες γνώσεις της βοήθησε στην προσαρμογή κινητικά των μαθητών ώστε να μπορούν να συμμετέχουν στις δραστηριότητες που αναπτύσσονταν και Χρόνη Ιωάννα που με την εμπειρία της φρόντισε για την αυτοεξυπηρέτηση και την λειτουργική διευκόλυνση των παιδιών.