1η Ημερίδα Ειδικής Αγωγής

Την Παρασκευή 13-02-2015 πραγματοποιήθηκε η 1η Ημερίδα Καθηγητών Πληροφορικής Σχολείων Ειδικής Αγωγής Δυτικής Ελλάδας την οποία  διοργάνωσαν οι Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής Π.Ε. και Δ.Ε. Αχαΐας- Ηλείας Δρ. Μπίρμπας Θεόδωρος και Αιτωλοακαρνανίας Δρ. Παπαδάκης Σπυρίδων και  ο Σχολικός Σύμβουλος Ειδικής Αγωγής Δρ. Ρισβάς Αθανάσιος στο Δημοτικό Σχολείο Κωφών & Βαρήκοων Πάτρας, με θέμα:

«Η διδασκαλία της Πληροφορικής και η Πληροφορική ως εργαλείο μάθησης στο Σχολείο Ειδικής Αγωγής- Καλές πρακτικές»

Σκοπός της ημερίδας ήταν η άμεση ανταλλαγή απόψεων για τα προβλήματα της διδασκαλίας της Πληροφορικής στα Ειδικά Σχολεία, η διάχυση καλών πρακτικών από τη διδακτική πράξη, η παρουσίαση νέων εξελίξεων από την επιστήμη και την τεχνολογία για την επιμόρφωση και ενημέρωση των καθηγητών Πληροφορικής των ειδικών σχολείων στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.